Dzielnica Czterech Świątyń, często nazywana też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku, to jeden z ciekawszych zakątków, jakimi może nas oczarować Wrocław. Kto w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska zajrzy na jej teren, ten spotka się z czterema ciekawymi zabytkami architektury sakralnej.
Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy
Zwiedzanie Dzielnicy Czterech Świątyń nie może się obejść bez wizyty w tym soborze. Jest to świątynia mogąca się pochwalić historią sięgającą XV wieku, i długą listą użytkowników. Początkowo był to kościół katolicki, później przejęli go luteranie. W latach 60-tych XX wieku, po gruntownym remoncie, kościół został przekazany wyznawcom prawosławia. Do dziś świątynia ta przyciąga gotycką formą. W jej wnętrzu zobaczymy m.in. ikonostas oraz ikony, które przypominają o roli, jaką świątynia obecnie pełni.
Kościół pw. Opatrzności Bożej
O wrocławskich ewangelikach najpiękniej przypomina kościół Opatrzności Bożej, który w 1947 roku został oddany ewangelikom. Sama świątynia powstała w połowie XVIII wieku z myślą o miejscowych kalwinach. Swego czasu był on nazywany „kościołem dworskim”, co wynikało z faktu, iż XIX wieku pełnił rolę kaplicy królewskiej. Dziś jest jednym z ważniejszych obiektów na terenie Dzielnicy Czterech Wyznań, warto zatem poświęcić mu swój czas.
Kościół pw. św. Antoniego z Padwy
Kościół św. Antoniego z Padwy to kolejna perełka architektury sakralnej, której warto się przyjrzeć podczas zwiedzania Wrocławia. Był to pierwszy barokowy kościół na terenie tego miasta. Zbudowali go franciszkanie w drugiej połowie XVII wieku, i choć świątynia często zmieniała swych opiekunów, do dziś w jej wnętrzu możemy ujrzeć wiele dzieł sztuki z XVIII stulecia. Na co warto zwrócić tu szczególną uwagę? Na uwagę zasługuje ołtarz św. Pawła Pustelnika oraz kaplica św. Mikołaja.
Synagoga pod Białym Bocianem
Synagoga pod Białym Bocianem to jedna z najcenniejszych pamiątek po wrocławskich Żydach. Znajduje się ona przy ul. Włodkowica 7, jednak na dziedziniec synagogi trzeba wejść od strony ul. Antoniego. Synagoga ta wciąż jest miejscem ważnych wydarzeń religijnych i kulturalnych, można ją też zwiedzać w określonych dniach i godzinach. Synagoga, która w XIX wieku zaczęła służyć Żydom, pełniła funkcje religijne do lat 60-tych XX wieku. Po wieloletniej przerwie synagoga wróciła w ręce Żydów i stała się jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Dzielnicy Czterech Świątyń.
Na terenie Dzielnicy Czterech Świątyń możemy uczyć się tolerancji i wzajemnego szacunku, możemy też poznawać dzieje Wrocławia i odkrywać jego wielokulturowość. Możemy też cieszyć się zabytkami, które mają ogromną wartość i artystyczną, i historyczną.