Mimo że województwo podkarpackie jest rzadkim celem turystycznym, to wiele miejscowości z tego regionu ma niezwykle zaskakującą historię.
Również w Krośnie znajdziemy wiele zaskakujących faktów i o mieszkańcach, i o samym mieście.
Co warto wiedzieć o Krośnie? – najciekawsze fakty
Krosno było kiedyś miastem wojewódzkim. Uważa się, że utrata tego statusu wpłynęła negatywnie na rozwój miasta. Co ciekawe, nazwa Krosno wcale nie pochodzi od krosna tkackiego. Według historyków chodziło o podkreślenie nierówności terenu przez stworzenie leksemu podobnego do słowa „krosty”. Centrum miasta nazywane jest „małym Krakowem”. Ważnym punktem rynku jest wieża Farna, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Rzemiosła. Na wieży znajduje się luneta, która pozwala podziwiać Krosno w całej okazałości.
W połowie XIII wieku do Krosna przyjechali franciszkanie. Jednak oficjalnie decyzją biskupa, osadzenie franciszkanów było pod koniec XIV wieku. Przejawem ich misji jest na przykład Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów w Krośnie już z XV wieku. W Krośnie znajdują się trzy cmentarze, z czego dwa o charakterze zabytkowym. W Starym Cmentarzu pochowani są m.in. gen. Edward Wereszczyński herbu Korczak, poseł do Sejmu Galicji, Jan Kanty Jugendfein czy organizator Gwardii Narodowej, Juliusz Kallay.
Honorowymi obywatelami Krosna są m.in. papież Jan Paweł II, Ryszard Kaczorowski, Stanisław Dziwisz czy Józef Piłsudski. W Krośnie urodzili się Władysław Gomułka, malarz, Stanisław Bergman, projektant samochodów, Jerzy Werner czy projektantka mody, Karolina Zmarlak.
Krośnieński pionier
W Krośnie powstał pierwszy na świecie szyb naftowy. W XIX wieku Ignacy Łukasiewicz (z zawodu farmaceuta) w Bóbrce (ok. 15 km od Krosna) stworzyli pierwszą kopalnię ropy naftowej. Łukasiewicz też jako pierwszy na świecie destylował i otrzymał naftę z ropy.
W mieście można znaleźć wiele miejsc upamiętniających odkrycie, które napędziło gospodarkę w niemal wszystkich obszarach. W 2022 roku artyści stworzyli na powierzchni ok. 150 m² mural z Ignacym Łukasiewiczem trzymającym lampę naftową. Tutaj więcej na temat nowego muralu w Krośnie poświęconemu Ignacemu Łukasiewiczowi.