Często szukając wycieczek na weekend udajemy się w miejsca popularne, znane i zwykle bardzo mocno oblegane przez innych. A może warto wybrać się na szlaki mniej popularne, ale jakże piękne?
Beskid Wyspowy należy do pasma Beskidów, znajduje się na południe od Krakowa pomiędzy Beskidem Niskim a Beskidem Makowskim i Beskidem Żywieckim. Na południu znajdziemy Beskid Sądecki, Gorce i tamtejszy Gorczański Park Narodowy, a jeszcze bardziej na południe oczywiście Tatry.
Skąd taka nazwa? Beskid ten charakteryzują najczęściej pojedyncze wzniesienia, które przypominają wyspy. Zwłaszcza można to doskonale zaobserwować będąc u góry, kiedy chmury są nisko, a wyłaniają się z nich tylko pojedyncze „wysepki” – szczyty Beskidu.
W Beskidzie Wyspowym tylko kilka wzniesień przekracza 1000 metrów, w tym najwyższy – Mogielica 1171 m n.p.m. Na podium znajdują się jeszcze Ćwilin oraz Jasień. Na szlaki Beskidy Wyspowego można ruszyć z wielu urokliwych miejscowości jak choćby Rabka, Mszana, Tymbark, Lubomierz i za jednym razem przemierzyć naprawdę spore odległości.
Szlaki w Beskidzie Wyspowym nie są specjalnie wymagające. Znajdziemy trochę stromszych podejść, jednak w spokojnym tempie mogą być w zasięgu nawet mało zaprawionych turystów. Nie oznacza to oczywiście, że Wyspy Beskidu należy lekceważyć. Zwłaszcza zimą – kiedy nabierają one dodatkowego piękna – trzeba być przygotowanym na spore zaspy, lód i przede wszystkim porywisty wiatr.
Jezioro Mamry – kraina różnorodności.
Co jeszcze charakteryzuje Beskid Wyspowy? Zdecydowanie większy spokój i pustki aniżeli w innych bardziej popularnych pasmach. Oczywiście, nie oznacza to, że szlaki są zupełnie puste. Chociaż… zimą zdecydowanie jest ich wiele. Dzicz i spokój. Jeśli tego potrzebujesz, nawet się nie zastanawiaj. Ruszaj w Beskid Wyspowy.